Ohlédnutí se za ESG meetupem k Éčku
- Veronika Soukupová
- 22. 3.
- Minut čtení: 5
Pro ty z vás, kdo jste nebyli na tematickém meetupu k otázkám životního prostředí, tu mám stručný přehled. O čem jsme mluvili a s kým? A je pravda, že jste už dopoledne pili pivo?!
Naprosto objektivně bych řekla, že akce byla skvělá -) Líbilo se mi, že jsem potkala skvělou partu lidí, které spojuje profesní nebo prostě jen lidský zájem o životní prostředí. Mezi spíkry byli zástupci jak velkých firem jako například Letiště Praha nebo Škoda Doosan Power či Veolie, tak malých firem jakými jsou L a R services či outdoorový specialista Hanibal. Vyprávěli své příběhy, dělili se o zkušenosti. A to je cenné. Děkuji za to!

BLOK 1: Dopady na klima
Hosté: Vladimír Kočí z LCA Studio , Soňa Hykyšová z Letiště Praha a Veronika Královcová ze Doosan Škoda Power
Vladimír nám vysvětlil, proč se vše točí kolem uhlíkové stopy a poukázal na to, že problémy, které máme se sami nevyřeší. Více již o jeho vystoupení bylo v tentýž den napsáno zde: www.ceskenoviny.cz/zpravy/2650010 .
Soňa nám přiblížila postoj Letiště Praha a jejich aktivity, které začaly v této oblasti již mnoho let zpátky. Už jen uhlíkovou stopu počítají od roku 2009. V oblasti dekarbonizace poukázala na roli Letiště a mluvili jsme o aktuálních krocích, které se dějí pochopitelně v plánovaných etapách, a jaké přinášejí konkrétní efekty. Řeč byla také o odpovědném veřejném zadávání a financování udržitelných aktivit. Zajímavé bylo slyšet, jak konkrétně jim pomáhají různé mezinárodní certifikace např. ISO 14001, i o budoucnosti, například o elektro-letadlech -)
Veronika nám vyprávěla o tom, jaká úskalí přineslo získávání dat pro jejich první ESG report, který se právě rodí. "Některé reakce dodavatelů jsou překvapivě kladné, ale spíše ještě data moc nemají." řekla Veronika . Také jsme se dozvěděli, co Škoda Doosan Power nejvíce překvapilo na jejich výsledcích měření uhlíkové stopy a na čem v oblasti udržitelnosti aktuálně pracují.
"Aktuálně prověřujeme možnosti využití recyklované oceli, ale bezpečnost našich produktů je na prvním místě." řekla Veronika. Za velkou výhodu považuje jejich produkt, který přispívá díky svým udržitelným technologiím globálně (např. turbíny pro "zelené" projekty nebo bezemisní jaderné elektrárny, malé modulární reaktory). V médiích se často píše o jeho přínosu v dekarbonizaci a jejich ESG strategie bude pravděpodobně vnímána jako jedna z nejprogresivnějších v odvětví.

BLOK 2: Konkrétní aktivity v oblasti prevence znečištění
Hosté: Eva Kršková z Monskstone Capital, Ladislav Vaško z L&R Services, a Vladimír Kočí z Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Ladislav i Eva jsou dlouholetými klienty S-cope s.r.o. Zaváděli jsme spolu do praxe požadavky norem ISO 9001, 14001 a třeba také 50001. Proto mě potěšilo, když jsem od obou vyslechla, jak moc jim systematický přístup pomáhá v praxi a v čem. A protože znám jejich postoje, pozvala jsem je, aby vyprávěli svůj příběh.
" Evo, jak a kdy jste začali řešit otázku životního prostředí?"
"V roce 2022, když se začalo mluvit o ESG, nechali jsme si zpracovat analýzu ESG, následně jsme se rozhodli pro výstavbu FVE a certifikaci Breeam v rámci které jsme si nechali vystavit posudky v oblasti vodního hospodářství, studii přírodních rizik, biodiversity aj. Následně jsme začali jednat. Máme strategii adaptace budov na požadavky vzniklé v důsledku klimatických změn. Ze studií vzešla jednotlivá doporučení, která jsme implementovali. Hmyzí hotely, ptačí budky a další menší i větší investiční akce. Nyní připravujeme projekt elektronabíječek a carpoty. Přemýšlíme nad zelenými stěnami a zlepšení vodního hospodářství, zejména práci s dešťovou vodou, což by nám časem mohlo posunout na nejvyšší stupeň certifikace Breem. Přínos Breeam je že dává vodítko, co dělat a začíná být uznávaný z pohledu taxonomie."
Od Ladislava jsme se dozvěděli, jaká situaci kolem ESG vnímá on, jako majitel úklidové firmy a do jaké míry vnímá tlak ze strany zákazníků. A také jak udržitelností žijí uvnitř firmy a jaká konkrétní opatření přijímají v této oblasti. Také nás zajímalo, jak oni sami působí na své dodavatele.
Od Evy zaznělo jasně, že každou investici, kterou v této oblasti vynaloží, zvažuje i hlediska její návratnosti. A že toho v Monkstone podnikají opravdu hodně, to vím. Spravují a vlastní mnoho areálů s retail nájemci a pozitivním směrem působí v tomto ohledu i na ně.
S Vladimírem se zde rozvinula diskuse o tom, že je potřeba edukace společnosti a změna jejího nastavení.

BLOK 3: Cirkulární ekonomika
Hosté: Marketa Mareckova z PRAKAB Pražská Kabelovna Rostislav Čáp z Veolia CZ a Pavel Láznička z Hanibal sport
Markéta mluvila o tom, jak v PRAKABu hledají cesty ke snížení odpadu a efektivnímu využití surovin. Aktuálně pracují na třech projektech, které se zaměřují na znovuvyužití materiálů z výroby kabelů.
Re-use řešení FRNC plášťové směsi: Vyvíjíme technologii, která umožní recyklaci vysoce kvalitní bezhalogenní směsi a její opětovné využití u kabelů s nižší třídou reakce na oheň. Cílem je znovu zavádět až 3 tuny materiálu měsíčně.
HDPE s podílem recyklované složky: Testujeme možnost použití 50 % recyklovaného HDPE v plášťové směsi zemních energetických kabelů, aniž bychom ohrozili přísné normové požadavky.
Re-use izolační směsi u silikonových kabelů: Zkoumáme, jak efektivně opětovně využít silikonovou směs vznikající při výrobě vícežilových silikonových kabelů. Aktuálně testujeme limity materiálu a hledáme nejlepší řešení.
Na využití recyklovaných surovin tlačí významní zákazníci zejména ze severských zemí. Ale vše má svá úskalí a své limity. Třeba hliník potřebují v určité čistotě, aby mohli zabezpečit svým zákazníkům požadovanou kvalitu. A jak to tak na takových eventech bývá... na postesknutí si nad nedostatkem hliníku, který se zřejmě odstěhoval do Humpolce, se ozvala z publika nabídka "my bychom ten hliník asi uměli dodat -)"
A i o tom naše setkání také jsou. O kontaktech a nových vztazích.

Pavel z Hanibalu sklidil velký ohlas nejenom svými zálohovanými nákupními taškami s příběhem, které v Hanibalu používají z již nevyužívaných stanů, ale hlavně svým přirozeným přístupem k ekologii.
"Máme řadu péřových bund, která je vyrobená z recyklovaných (nezaměňovat s recyklovatelných) surovin z 97%. Stejně tak máme řadu spacáků z těchto surovin. Opět z 97%. Obojí včetně recyklovaného peří. Zákazníci je většinou kupují, protože jsou cenově dostupné. Ale nás to prostě hřeje. Za mne by mělo EKO mít obě strany mince: EKOlogické a EKOnomické. A u nás v Hanibalu to vychází." říká Pavel.
Ve Veolii dělají vše na maximum. A vodu umí vyčistit tak, že se z ní můžete znovu napít. Proč by se z ní tedy nemohl uvařit i pivo? Rostislav nám přinesl nejenom příběh populárního nápoje, který je uvařen z recyklované odpadní vody, ale přinesl nám i několik piv na ochutnání!
A tak jsme ochutnali -) Vy můžete také. Čepují ho ve Veolii resp. v jejich GreenTable Bistro

Děkuji všem partnerům konference i tematických meetupů: Letiště Praha Doosan Škoda Power Česká agentura pro standardizaci ETL Audit TÜV AUSTRIA Czech Vodafone CRIF - Czech Credit Bureau, a.s. Vadace tipsport
Těšíme se na vás na dalším z tematických meetupů již 3. dubna. Tentokrát nám nebude nic cizího lidské, jak pravil pan Sovák ve filmu Světáci, protože téma je Social -)
Na viděnou!
Za pořadatele S-cope s.r.o. a ČTK Connect

Comments