Jaký byl Governance meetup?
- Veronika Soukupová
- před 1 dnem
- Minut čtení: 3
Poslední ze série jarních ESG meetupů jsme zaměřili na Governance, správu a řízení. Přináším krátký přehled toho, co se událo a o čem jsme mluvili.
PANEL 1: Good governance, firemní kultura a zásahy AI
Hosté: Kateřina Braithwaite, Jan Lát a Josef José Kadlec

Jan nás vzal na návštěvu do firmy s více než 90letou tradicí BENEŠ a LÁT a.s. , která se od loňska pyšní oceněním Skvěle řízená firma od Deloitte. Podělil se o to, jak přistupují k řízení firmy a co je a co není pro ně zásadní. Bylo to zajímavé, nedivím se, že ve firmě pracují již celé generace -)
Jak na to, když u vás pracují třeba 4 generace, o tom vyprávěla Kateřina, která má s vedením týmů rozličných generací a kultur bohaté zkušenosti nejenom z Aveco .
A aby toho nebylo málo, José do toho přidal aspekt AI. Jak ji můžeme využít například v HR procesech jako třeba v GoodCall , ale i jinde, třeba ve výrobě. Zjistili jsme třeba i to, že naše využití AI je významně pozadu oproti jiným zemím a co kde už AI páchá, jaká jsou rizika i kdo za ni ručí.
PANEL 2: Kdo nemá data, neřídí. Ale kde je vzít? A jaká požaduje Moneta?
Hosté: Zdeněk Grossmann , Adéla Malinová, Ondřej Veselovský

Řadu informací k ESG firmy mají, jen je vytáhnout a správně interpretovat. Některé aplikace, třeba Captain od compacer CZ s.r.o. si data jednoduše vyčtou z vašich faktur a dokladů a vám doručí už výstup připravený třeba pro banku nebo jiné finanční instituce. Více nám o tom vyprávěl Zdeněk.
Kolem bank často slýchám řadu mýtů o tom, co vše ty banky chtějí. Jaké má požadavky konkrétně MONETA Money Bank a z jakého důvodu, o tom mluvila Adéla.
Ondřej z CRIF - Czech Credit Bureau, a.s. nám rozšířil obzory o veřejných datech a upozornil, že na tomto poli máme v ČR stále velké mezery. Data máme, ale neumíme toho dostatečně využít. Třeba nám tam může také pomoci AI, ale to bychom museli do panelu zavolat opět Josého -)
PANEL 3: Zážitky ESG auditorky a jak pomáhá ISO
Hosté: Mirka Nebuželská, Zdenek Svehla a Kateřina Beranová

"Některé firmy si nechávají zpracovat audity ESG nanečisto", řekla nám Mirka z 22HLAV. Připomenula, že zásadní je analýza významnosti a zvládnutí dalších procesů třeba sběru dat. Je potřeba začít a postupně vše vylepšovat. Auditor ESG není ten, co vám bude na auditu říkat, jestli máte dobře vypočítanou uhlíkovou stopu. Aktuálně ho zajímají právě ty zmíněné věci.
Také poukázala na to, že certifikace ISO s ohledem na správné nastavení procesu a samotného systému řízení organizace jako celku, významně pomáhají organizacím lépe se na ESG audit připravit a následně jím projít.
O certifikacích jsme pak mluvili se Zdeňkem i Kateřinou. Zdeněk přinesl pohled ze zahraničí. Překvapivá informace třeba byla, jak vše hladce běží v Řecku, kde mají vše již dávno schváleno a uvedeno do praxe. Kateřina pak připomenula, že ESG reporty jsou pochopitelně součástí studijních a průkazních materiálů u certifikačních auditů, protože audit se tam dočte mnoho informací o organizaci. O to méně se vás pak bude vyptávat -)
A já jen zopakuji, organizace má jen jeden sytém řízení, který si uzpůsobte svým potřebám. Při jeho výstavbě se ideálně řiďte světovou best practice, kterou najdete třeba v normách ISO, a berte ohled na to, aby váš růst neohrožoval současnou ani budoucí generace a přírodu. Data, která k tomu potřebujete pak jen poskytnete na vyžádání svým obchodním partnerům a regulátorům. To je vlastně ESG. Nic víc -)
Nejenom o reportingu a auditech bude i nadcházející navazující velká konference
🟧ESG meetup - save the date 22. říjen 2025 opět v Česká tisková kancelář (ČTK) 🟧
Poslední jarní meetup v obrazech⬇️⬇️⬇️

Comments